Școala Mea
Un forum ce se bazează pe resurse şcolare , un forum care vine în ajutorul tinerilor cu lecţii şcolare , cu teme şi aplicaţii , etc.

Regula de 3 simplă

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

avatar
Admin
Administrator
Administrator
Mesaje : 126
Data de înscriere : 17/01/2018
Varsta : 16
http://scoala-mea.forumgratuit.ro

MesajAdmin la data de Lun 14 Mai 2018, 19:31

Sa presupunem ca vrei sa afli care este pretul unui kg de cartofi stiind ca pe 7 kg ai platit 21 lei.
Problema s-ar rezolva cam asa:


7 kg ............................... 21 lei

1 kg ............................... x lei


Avem:

7 kg 21 lei

---- = --------

1 kg x lei


Deci, x = (21 * 1) / 7 = 21 / 7 = 3 lei

Asta ar fi un exemplu.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Crează un cont pentru a creat un subiect.

Trebuie să fii membru pentru a lăsa un răspuns.

Crează un cont

Alăturați-vă comunității noastre prin crearea unui cont nou. Este ușor!


Creați un cont nou

Conectați-va

Ai deja un cont? Nici o problemă, conecteaza-te aici.


Conectați-va

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum